Facebook

Facebook nedir? Facebook’un Amacı Ve Faydaları Nelerdir?

facebook-gorsel

Facebook nedir? Facebook’un Amacı Ve Faydaları Nelerdir?Facebook Nasıl Kullanılmalıdır? Topluma sağladığı yararlar nedir? Neden Facebook kullanmalıyız?

Facebook bir sosyal network’tür. Aslında başlangıçta sanal ortamdaki kişilerin gerçekten söyledikleri kişi olup olmadıklarını kanıtlamalarını sağlayan bir platform olarak kullanılmaktaydı. Yani ben falanca üniversiteyi bitirdim dediğinizde gerçekten diplomanızı siteye onaylatmanız gerekiyordu tabi kulaktan duyma bilgiler doğru da olmayabilir 🙂 Ama şimdi misyonunu değiştirmiş ve “benim üyelerim ne diyorsa doğrudur” diye tüm dünyaya karşı güven duygusu besleyen bir site haline gelmiştir.

Bilin bakalım neden? Çünkü ne kadar üye o kadar köfte demek 🙂 Siteye 2-3 tane bilgi vererek üye olabiliyorsunuz. Genel mantık bilgilerinizi yani en azından isminiz doğru vermeniz yönünde. Çünkü arkadaşlarınız sizi isminize göre aratacaklar. MSN’deki o gizlilik ortamı burada çok fazla yok. Hoş amacınız yeni arkadaşlar bulmaksa bilemem. Üye olup e-mail adresinize gelen linki tıkladıktan sonra sistemi kullanmaya başlıyorsunuz. Temel işiniz arkadaşlarınızı bulup onları arkadaş listenize eklemek. Sonra kendinize uygun gruplar varsa onlara da üye olabilirsiniz. Gruplar toplu tartışma yerlerinden çok bir özellik olarak kullanılıyor mesela şöyle gruplar var “Gurme ve Gezi Blogları”, “DOĞA SEVERLER” gibi. Bunlara üye olarak diğer arkadaşlarınıza kendiniz hakkında bilgi verebiliyorsunuz. Tabi okulunuzun veya tuttuğunuz takımın da grupları olabilir. Onlara da girerek toplu işler yapabilirsiniz. Ayrıca sitede event yani organizasyon işleri de oldukça gelişmiş. Bir organizasyon yaratıp insanları davet edebilir, davet edildiğiniz bir organizasyona katılıp katılamayacağınızı söyleyebilir, organizasyon hakkında tartışabilir resimler paylaşabilirsiniz.

Yine sitenin standart işlevlerinden bir tanesi de fotoğraf albümleri. Sitede kendinize albümler yaratarak bu albümlere resimlerinizi kolayca ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca resimlerdeki kişileri de kolayca etiketleyip bu Ahmet, bu Mehmet diye isimler verebiliyorsunuz. Sistem akıllı davranarak siz facebook üyesi olan bir kişinin resmini kendi albümünüze koyup bu Ahmet diye işaretlerseniz Ahmet’in sayfasındaki resimler için sizin koyduğunuz resim de çıkıyor. Veya siz resimler içinden Ahmet’le benim ortak resimlerimiz dediğinizde tüm arkadaşlarınızın resimleri içinden Ahmet ve sizin belirtildiğiniz tüm resimler gösteriliyor. Buraya kadar ki kısmı sistemin standart işlevleri…

Bunun dışında sistemde çok kuvvetli bir uygulama yönü bulunuyor. Uygulamalar internetteki başka firmaların reklam kaygıları içinde geliştirdikleri web uygulamaları aslında. Ama mantık o kadar güzel ki, uygulamalar içinde kaybolup gidiyorsunuz. Nasıl uygulamalar var önce ondan bahsedeyim. Mesela arkadaşlarınızın kafalarına doğru yastık atabiliyorsunuz veya profilinize bir hayvan koyup arkadaşlarınızın gelip onu beslemesini sağlayabilirsiniz. Veya vampir olup arkadaşlarınızı ısırıp onları da vampir yapabilirsiniz 😛 Daha sonra kendi vampir ordunuzla başka vampirlere saldırabilirsiniz. Aynı şeyler zombiler ve kurt adamlar için de geçerli. Yani eğlenceli tarafları var. Fakat bana sorarsanız ben tüm oyun isteklerini engelliyorum. O kadar fazla oyun var ki engellemeye bile yetişmekte güçlük çekiyorum. Bu yazımı okuyan tüm arkadaşlarım ve dostlarımdan ricam lütfen bana oyun isteği göndermeyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.