Domain

Jenerik Alan adı – Domain Nedir?

Jenerik Domain Nedir?

Jenerik demek güzel demek değildir, güzelin yanında farklı vasıflarıda yanında bulundurması gerekir. Çok çok iyi anlamında domain piyasasında buna tek kelime olmakta eklenmiştir. Kısaca jenerik domain tek kelimedir. örnek: araba.com, okul.com, faruk.com, cicek.com.

Jenerik olmayanlar : cicekci.com, dükkanim.com, emrahakin.com, siteler.com, gurmex.com gibi. Jenerik domainler hiç bir ek almazlar fiyatları Türkiye’de büyükten küçüğe doğru .com, .net, .org şeklinde sıralanır. Yabancı ülkelerde son zamanlar .org popülaritesi başladığı için bu günlerde .com, .org, .net diye sıralanır. Türkçe jenerik domainlerin hepsi 1998-1999 senesinde kayıt edilmiştir, eğer 2003 te kayıt edilen var denilirse o backorder* ile alınmıştır. Jenerik Türk domainlerini elinde tutan bildiğimiz kadarıyla 3 zatı muhterem vardır (nokta.com, Kıvılcım İstanbulluoğlu ve Hanel Bilgisayar Alihan). Bu kişiler genelde yurtdışı kuruluşlu yada desteklidir, 90’dan beri internetle iç içe olan birine neden domain almadın diye sorulduğunda o zamanlarda bir domain fiyatı maaşımızın yarısına tekabül ediyordu cevabını almıştık, büyük şirketler bile subdomain kullanırken, domain almak her baba yiğidin harcı değildi.. kısaca bu 3 kişi zaten zengin olan kişilerdi ve yine servetlerine servet kattılar.

Projemde neden jenerik domain kullanmalıyım sorusuna yanıt :
Jenerik isimler kolay akılda tutulur, değerleri hiç bir zaman düşmez (aldığınız fiyata bağlı), belki reklama vereceğiniz 1 aylık 100 000 TL’yi jenerik domain kullanarak 50000 hatta 20000′e bile düşürebilirsiniz.

*Birnevi Önceden kayıt, Erken kayıt imkanı olarak adlandırabiliriz. ICANN tarafından onaylı register kuruluşlarının (domain satan firmalar) Expired tarihi yaklaşmış, PendingDelete süresi içerisinde backorder’a girmiş olan müşteriler adına (teklif veren) domainleri yakalamasına backorder diyebiliriz. Bir başka deyiş ile düşecek domainler’in belirli kuruluşlar aracılığı ile adımıza reglenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.