Bilgisayar

Saat Dilimi Kaç? Cihazların Yaz Saati Uygulamasına Göre Ayarlanması

Saat Dilimi Kaç? Cihazların Yaz Saati Uygulamasına Göre Ayarlanması

Bildiğiniz üzere bilgisayar sistemleri üzerindeki saatlerin, tanımlı olduğu bölgeye göre yaz-kış saati ayarlaması otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından 2016/9154 karar sayısı ile yeni bir uygulama duyurulmuş ve Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bu kapsamda, Mart 2016’da bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının yıl boyu ve sonraki her yıl için sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

Kullandığınız cihazlar üzerindeki işletim sistemleri tarafından otomatik olarak yapılan yaz-kış saat değişim fonksiyonunun duyuruya uygun olarak çalışmasını sağlamak için yapılması gereken işlemleri aşağıda yazmaya çalıştım.

Microsoft tarafından şu an desteği devam eden İşletim Sistemleri (Windows 7, Windows 8, Windows 10) için saat güncellemeleri (KB3192321) Microsoft tarafından yayınlanmış olup aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
İndirmek için tıklayınız.

Güncelleme yüklenen bilgisayarların saat dilimlerine (UTC +03:00 İstanbul) dilimi eklenecektir.

Güncelleme çalıştırılmadan önce Saat Dilimi (UTC +02:00 İstanbul) seçiliyse otomatik olarak Saat Dilimi (UTC +03:00 İstanbul) olacaktır. Eğer farklı bir saat seçiliyse Saat Dilimi manuel olarak (UTC +03:00 İstanbul) olarak ayarlanmalıdır.

30 Ekim tarihinden önce (UTC +03:00 İstanbul) saat dilimi seçilmemesi durumunda sistem saatleri geri alınabilir. Sağ alt köşede bulunan saat ve tarih bölümüne tıkladığınızda, Aşağıdaki ekran görüntüleri ile manuel olarak (UTC +03:00 İstanbul) olarak değiştirebilirsiniz. Eğer Başarılı bir şekilde sistem kendini güncellediyse Saatlerin geri alınacağına dair bir uyarı görmemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.