Teknoloji

Huawei Ekran Kilidi Açma Sorunu

Huawei ekran kilidi açma sorunu ‘nu birçok arkadaşımdan duymuş fakat başıma gelene kadar çok önemsememiştim. Halbuki ne kadar da ucuz ve sinir bozucu bir sorunmuş! Resmen telefondan soğudum ve değiştirmeye karar verdim. Farklı daha kurumsal bir firmanın cihazını alacağım.

Huawei Mate 20 Pro Kullanıyorum

Fotoğraf ve video kalitesinin yüksek olması sebebiyle Gurmex.com web sitem ve Gurmexcom Instagram hesabım için Huawei Mate 20 Pro kullanıyordum. Fakat dün akşam 18.00’dan beri (yaklaşık 20 saattir) Huawei ekran kilit şifresi‘ni doğru girmeme rağmen telefonu bir türlü açamıyorum. Kapattım açtım olmadı, bir türlü çözemedim.

Huawei telefonumu yeniden başlattıktan sonra sim pin giriyorum, bir sonraki gelen ekran şifre adımında şifreyi doğru giriyorum ama yine de açılmıyor. Bu şekilde 1 saat – 1 saat askıya alınan telefon toplamda 20 saat askıda kalarak beni çileden çıkarmıştır.

Huawei Mate 20 Pro Kilit Sorunu
Huawei Mate 20 Pro

Huawei Parmak İzi Sorunu

Diğer bir saçmalık ise cihaz yeniden başlatıldığında parmak izi girişi yapılamıyor. Telefon yeniden başlatıldığında illa ki şifre girmenizi istiyor. Hayır ben mi yanlış biliyorum, uniq olan en büyük güvenlik araçlarından biri parmak izi değil mi? Parmak izi her insan için benzersiz değil mi? Neden parmak izi ile açılmıyor da kalkıp herkes tarafından ezberlenmesi ya da bilinmesi mümkün olan bir şifreyi istiyor? Bu saçmalıktan ötürü de telefonu saatlerdir hiç açamıyorum. Halbuki parmak izi aktif olsa bir şekilde açılacak.

Hard Reset Önerisi

İnternet üzerinden forum ve blogları araştırdım meğer binlerce insan aynı sorunu yaşıyormuş fakat hard reset dışında çözümü yok. Müşteri hizmetlerini aradığımda ise sağolsunlar karşıma çok daha bomba bir çözüm ile çıktılar.  Huawei telefonuma hard reset atılması gerekiyormuş ve cihazdaki tüm her şey de bu sebeple gidecekmiş. Size bir mail atacağız o mailde yer alan adımları takip ederek Recovery adımlarını uygulayıp telefonu sıfırlayın dediler. Lan olum Recovery bende biliyorum, böyle saçmalık olmaz içinde 100 gb’a yakın verim, paralı bir sürü uygulamam, rehberim, aldığım özel notlarım var. Şifreyi doğru girdiğim halde açılmaması Huawei telefonun sorunudur, benim değil!

Eğer Recovery adımlarına Hard Reset yerine daha basic, ne bileyip restart catche boşaltma gibi bir adım ekleseydiniz belki sizin geri zekalı telefonunuz ekran kilit şifresini girdiğimizde “Aaaa tabi yaaaa evet şifre buydu nasıl unutmuşum lan açayım bari dur!” deme zahmetinde bulunabilirdi.

Velhasılı kelam bu ucuz, çakma, Huawei denilen Çin malı telefona arkadaşlarımın aklına uyup 7000 lira verdiğim için çok pişmanım! Siz siz olun sakın almayın! Ve kesinlikle Iphone ve Samsung gibi markalardan şaşmayın!! Çünkü Apple, Samsung gibi kurumsal firmalarda böyle ucuz, absürt sorunlar yaşamaz ve paranızla rezil olmazsınız!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.