Wordpress

WordPress nedir? WordPress ne işe yarar?

wordpress-logo-500x345WordPress nedir? Ne ne işe yarar?

Bir çok İnternet kullanıcısı tarafından bilinen ve kullanılan; lakin, yeni İnternet kullanıcıları başta olmak üzere bir çok kişi tarafından da bilinmeyen bir açık kaynak kodlu yazılım olan WordPress’i ele alacağız. WP genel anlamda nedir? WP ne işe yarar? WP kullanılarak neler yapılabilir? gibi merak edilen temel sorulara cevap vermeye çalışacağım.

WordPress Nedir?

WP, tamamen açık kaynak kodlu olarak yazılmış olan ve kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuş olan kapsamlı bir yazılımdır. Sizlere, herhangi bir sorun yaşamadan dilediğiniz gibi İnternet sitesi kurabilme imkânı sunar. Aslında, temel mantığı, amacı ve yazılım amacı blog mantığıdır. Yani, kişisel sayfalar oluşturmak; yazılarınızı paylaşmak, duygu ve düşüncelerinizi rahatlık ile İnternet üzerinden diğer kullanıcılara ulaştırmaktır.

Lakin, gerek gelişim süreci gerekse de kullanım açısından rahat yapısı, bu durumu tamamen değiştirmiştir. Nitekim, günümüzde baktığımız zaman kişisel blog oluşturmaktan, herhangi bir ürünü tanıtmak, kurumsal bir site oluşturmak ve hatta ürün satışı konusunda e-ticaret sitesi yapmak için dahi WP alt yapısı kullanılmaktadır. Bu bağlamda, WP’in her türlü İnternet sitesinin kurulumu aşamasında tercih edilebileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca, WP’in destek konusunda en gelişmiş sistemlerden biri olması, hemen her ülkenin kendi dilinde kapsamlı WP fan sitelerinin olması, bu sistemi öğrenme, kullanma ve geliştirme aşamasın da sizlere büyük oranda yardımcı olmakta, en ufak sorunda dahi çözüm bulmanızı sağlamaktadır.

WP nasıl kurulur?

WP Plesk ve Cpanel database oluşturma,

WP Kurulum sonrası ayarlar,

WP Benzersiz temalar,

WP eklentiler..

WP güncellemeler..

ve daha fazlası bilginin yer aldığı içerikleri blogumda fırsat buldukça paylaşmaya çalışacağım. WP ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.