Hosting

Nasıl bir Hosting Almak Gerekir?

Nasıl bir Hosting Almalı?

Nasıl bir hosting almanız gerektiğine bir türlü karar veremiyor ve bu konulardaki teknik terimleri anlayamıyorsanız lütfen bu yazımızı dikkatle okuyunuz.

nasil-bir-hosting-lazim-almak-gerekir-yeterlidirHosting Seçimi

Bazı siteler dinamik yapıda olup yazılım alt yapısı ile hazırlanmıştır. Bu tarz sitelere forumlar, e-ticaret siteleri, yönetim paneli olan ve sizin tarafınızdan admin panelinden güncellenebilen siteler örnek verilebilir. Öncelikle bu tarz sitelerin database ve yazılım diline bakmak gerekir. PHP bir yazılımsa sizin için en uygunu Linux bir hosting almaktır. Sayfa uzantıları asp veya aspx ise windows hosting en doğru tercihtir.

Boyut Seçimi

Web siteniz içerik olarak kaç sayfa içeriğe, kaç resim ve video görüntüsüne sahipse sitenize alacağınız MB olarak alan bununla doğrudan orantılıdır. Siteniz geniş bir içeriğe sahip değilse, 10 alt sayfa kadar bir içeriğiniz var ve her sayfada 3-5 resim kullanmışsanız size 100 MB bir alan bile yeterli gelecektir. Siteniz geniş bir içeriğe sahipse 100 alt sayfa yüzden fazla resim ve videolar var ise en az 5 GB bir alan almanız gerekmektedir. Medyakin.com sitesi yaklaşık 30 adet alt sayfaya sahiptir ve kapladığı alan 150 MB’tır. Bu medyakin.com sitesinde çok fazla resim olmamasından kaynaklanmaktadır.

Trafik Seçimi

Web siteniz üzerinden yüksek potansiyelde bir ziyaretçi trafiği olacaksa sitenizin trafiği de yüksek olmalıdır. Günlük 100 ziyaretçi sitede grafik ağırlığı ve müzik, video vb ağır bayt harcayan içerik yoksa aylık 1 GB’lık bir trafiğe denk gelmektedir. Bazı sunucularda mail trafiği de web trafiği ile aynı olmaktadır. Bu da maille ilgili işlemlerin sıklığı yine trafiğe yansıyacaktır. Ama şunu söyleyebiliriz ortalama aldığımız zaman Türkiye’ de siteler ortalama 1 GB trafik harcamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.