İnternet

İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet Reklamcılığı, internet üzerinde birçok farklı yöntem ile uygulanan reklam ve pazarlama faaliyetlerine verilen genel isimdir.

Web siteleri ve arama motorları üzerinde birçok farklı yöntem ve format ile uygulanan reklam türlerine genel olarak “İnternet Reklamları” denmektedir.

google-adwords1

İnternet Reklamcılığı;

Gazete, televizyon, radyo gibi klasik mecralarla karşılaştırıldığında, hem ölçülendirilebilir olması hem de daha düşük maliyetle daha fazla kitlelere ulaşabilmesi ile ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır. İnternet’in son yıllarda kazandığı ivme ile dünya üzerindeki herhangi bir bilgiye en kısa sürede ulaşılabilmesini sağlayan bir kitle iletişim aracı olduğunu düşünürsek; “İnternet Reklamcılığı” hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi en etkin şekilde tanıtmanızı sağlayabilecek reklamcılık türüdür.

İnternet Reklamcılığı; öncelikle hedef kitleye direk ulaşarak reklamcılığın asıl amacına hizmet eden, çeşitli ölçüm yöntemleriyle reklam verene stratejik önem taşıyacak raporlar sunabilen ve geri dönüşümü belgeleyebilen, diğer mecralara oranla daha direkt çözümler sağlarken bunu çok daha düşük bütçelere çözümleyebilen, oldukça karlı bir yatırımdır.

İnternet Reklamcılığı; kolay ölçümlenebilir olması, düşük maliyet ile yüksek görüntülenme oranına sahip olması ve direkt olarak hedeflenen kitleye ulaşmasından dolayı, tüm dünyada reklam verenler tarafından tercih edilen bir reklamcılık dalıdır.

Türkiye’de İnternet Reklamcılığı

Türkiye’de internet reklamcılığı, son birkaç senedir ciddi anlamda gelişmektedir. 2006 yılında Türkiye’de internet reklam pazarı yaklaşık 40 milyon dolar iken, 2010′da internet reklam pastası büyüklüğünün 200 milyon dolara ulaşacağı yani %400 artacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki 3 yılın reklam bütçelerinde “internet reklamcılığı” payının sırayla %17, %20 ve %24 oranında artış göstereceği öngörülüyor. Tahminler; bu süre içerisinde internet reklam payının, toplam reklam harcamaları içerisinde %17 ile %20 arasında bir potansiyele sahip olacağını gösteriyor.

Neden İnternet Reklamcılığı?

Tüm dünyada ve bununla paralel olarak Türkiye’de reklamcılık dünyası değişiyor, internet hem iş hayatını hem de pazarlama iletişiminin yöntemlerini değiştiriyor. Online pazarlama ve internet reklamcılığı, geleneksel reklam harcamalarını yavaş yavaş dijital mecralara kaydırıyor. Önemli kaynaklar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, kısa bir süre içerisinde online pazarlama ve internet reklam aktivitelerinin Türkiye’de de büyük bir gelişme göstereceğini doğruluyor.

Tüm bu gelişmeler dahilinde internet reklamcılığının önem kazanmasının sebebi ise, sağladığı avantajlar. Özellikle geleneksel reklam uygulamaları ile karşılaştırıldığında; İnternet Reklamcılığı, interaktif, ölçülebilir, ekonomik ve esnektir.

İnternet Reklamları;

Daha düşük maliyetlerle daha çok insana ulaşılabilir ve reklamların yayınlanması tercih edilen web siteleri aracılığı ile hedef kitleye nokta vuruşu yapılabilir.

İnternetin bir bilgi dünyası olması ve objektif verilere dayanmasından dolayı kullanıcıların kendi ilgi alanlarındaki reklamlara ulaşmaları daha kolay ve istek doğrultusunda olmaktadır. Kullanıcılar, internette bulundukları sırada web siteleri üzerinde yer alan reklamları görüntülemeleri için her hangi bir zor kullanmaya maruz bırakılmamaktadırlar.

Reklam pazarının son 20 yılda hızla geliştiği bir ülkemizde internet reklamcılığının gelişimi çok daha hızlı olmuştur. İnternet reklam pazarının hızlı gelişmesindeki başlıca sebepler, offline reklamlar ile karşılaştırıldığında internet reklamlarının çok daha etkin ve ekonomik olmasıdır. Örnek olarak; bir televizyon kanalının yüksek izlenme oranı olan programına verilen reklamlar için firmalar yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalırken, yüksek ve kaliteli kullanıcı potansiyeline sahip ve içerik açısından zengin bir web sitesine verilen reklamın maliyeti cüzi rakamlarla ölçülmektedir.

İnternet Reklamları dahilinde dünya genelinde standartlaşmış formatlar olmasına rağmen, teknoloji geliştikçe farklı format uygulamaları da kullanıma alınmaktadır. Birçok farklı format ve reklam çeşidi dahilinde fiyatlandırma seçenekleri de çeşitlilik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.