Facebook

Facebook’ta Karakter Sınırı 63.206

Facebook’ta Karakter Sınırı 63.206

Facebook’un ilk kurulduğu zamanlarda durum güncellemek isteyenler için 160 karakter sınırı vardı. Bu sınır geçildiğinde durum güncellenemiyor ve cümleleri kırpmak zorunda bırakılıyordu. Mart 2009′da bu sınırı yükselterek 420 karaktere çıkartıldı. 2 yıl kadar böyle devam etti.

2011 yılına geldiğimizde bu konuda epey bir ilerleme yapıldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında bu sınır ufak bir yuvarlama yapılarak 500 çekildi. Eylül ayında ise büyük bir artış yapılarak (geçtiğimiz günlerde yapılanı saymıyorum) bu sınır 5.000′e çıkarıldı. Bu karakter sınırı ile neler yapılmaz ki? Üyelerin bu sınırı hakkıyla kullanmak için neler paylaşsak diye düşünürken bu sınır yaklaşık 12 katına çıkartılarak tam 63.206 sınırına ulaştırıldı.

80.000 karakterli bir şey yazdım ve gördüğünüz gibi uyarı geldi.

Bu değişiklik en çok yazarların işine yarayacak olsa gerek. Böyle bir artışın neden yapıldığı merak konusu. Twitter hala 140 karakterde kalmış durumda. Artık arkadaşlarımın güncellemeleri okumak için “devamını gör” yazısına tıklamaktan korkuyorum, durup dururken tarayıcının çökmesini kim ister ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.