Facebook

Facebook Hesap-Sayfa Güvenliği

Facebook Hesap-Sayfa Güvenliği

Facebook sayfaları artık herkes için önemli bir konumda..

Neredeyse her şirketin bir Facebook sayfası var. Facebook’taki sayfaların Facebook profillerinden daha fazla olduğunu düşünüyorum, sadece benim 20′ye yakın sayfamın olduğunu düşünürsek? 🙂

Facebook sayfaları bu kadar değerli olunca korumak da kolay olmuyor. Son günlerde bir çok kişiden sayfasının çalındığını duydum ve bu yazıyı Facebook hesabımınız çalınmaması için gereken önlemler neler olduğunu paylaşmak istedim (benim yaptıklarım).

Öncelikle Facebook’unuza bağlı mail adresinizi kesinlikle kimseye söylemeyin ve tahmin edilmesi güç bir mail adresi yapın. Mesela benim ki qweewfsawerasd@hotmail.com gibi karışık bir şeydir. 🙂 Ve kesinlikle Facebook ayarlarından mail adresinizi gizleyin, kimse mail adresinizi görmesin bilmesin. Bunu neden yaptım? Biri sizin Facebook sayfanızı çalmak istiyorsa önce profilinizi bulması gerekiyor. Bulduğunda ise mail adresinizi alıp ele geçirmesi lazım. Çünkü mail adresinizi ele geçirmeden Facebook hesabınızı ele geçirmeleri daha da zor olur.

Son günlerde en çok hesap çalma taktiği ise sahte Facebook giriş sayfası. Nasıl mı yapıyorlar? Önce bu sayfayı hazırlıyorlar. Sonra size çeşitli yollarla bu sayfanın bulunduğu linki tıklatmaya çalışıyorlar. Mesela “Yok böyle bir video izlemek için alttaki linke tıkla”. Tamam tıkladık ve girdik. Karşımıza bildiğimiz Facebook giriş sayfası çıkıyor “Devam etmek için lütfen giriş yapın” yazıyor. Ve olay burada kopuyor. Çünkü adres çubuğundaki adres “http://www.facebook.com” değil! Bu adrese benzetilmiş olan bir link. Bunu bilmeyenlerde e-posta ve şifresini yazıp giriş yapıyorlar ve giriş o giriş patladı gitti oluyor.  🙂

Lütfen Facebook’a giriş yaparken adres çubuğuna bir göz atın.
Kesinlikle tanımadığınız kişileri sayfaya yönetici yapmayın! Sayfanın üyesini arttırabilirim diye kandırıp sayfa ele geçiren epey var çünkü.
Eğer Facebook sayfanız çalınmış ise disabled@facebook.com adresine Türkçe ve İngilizce mesaj yollayın ve sayfanın sizin olduğuna ikna edin. Bir Facebook sayfasının sizin telif hakkınızı çiğniyorsa buraya tıklayarak bu formu doldurun ve Facebook’a gönderin.

Şimdi aklıma bu kadar geldi. Ben bunları yaptım ve kaç yıldır hiç bir sorun yaşamadım umarım yaşamam da..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.