Hosting

DNS Nedir? Ne İşe Yarar?

dns-nedir-ne-ise-yarar-nasil-ayarlanir-kontrol-nasil-yapilirDNS (Domain Naming System) Nedir?

Domain Naming System host isimleri ile IP adresleri arasında eşleştirmeler yapan dağıtılmış bir database’dir. Domain Naming System server verilen bir makine adının IP adresini çözerek makinaların internet üzerinde host isimleri ile haberleşmelerine olanak tanır. Bu ayrık database sistemi internetin başarısında büyük bir rol oynar. İnternet üzerinde makine isimlerinin dağıtılması bir makine üzerine gelebilecek fazla yükü alır. Tek bir kişinin veya kurumun İnternet isimlerini İnternetin büyüme hızına paralel olarak tutabilmesi imkansızdır. İnternet komitesi bu sorunu Domain Naming System’ i kurarak çözmektedir.

İsmi aldığınız yere DNS bilgilerini verdiğiniz takdirde, alan adınız o sunucularda sizin için açılan hosting‘e yönlenmiş olacaktır.

Başka bir yerden almış olduğunuz ismi bizim sunucularımıza yönlendirme işlemini sizin adınıza biz yapmaktayız. Kendiniz bu yönlendirmeyi yapmak isterseniz.

İsmi aldığınız yere bu Domain Naming System bilgilerini verdiğiniz takdirde, alan adınız sunucularda sizin için açılan hosting‘e yönlenmiş olacaktır. Sitenizin hangi sunucuda açıldığını öğrenmek için hosting firmanız ile yazışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.